Platforma Metatrader je jednoznačne najpopulárnejšia platforma medzi drobnými tradermi. Túto platformu si bez problémov stiahnete z internetovej stránky väčšiny svetových brokerov. Niektorí brokeri ponúkajú len ich vlastné platformy ale väčšina má vo svojej ponuke aj platformu Metatrader 4.
Po úspešnom nainštalovaní a spustení sa vám zobrazí nasledovná obrazovka.
Ako vidíte, niektoré základné funkcie sú popísané priamo v obrázku. Okrem vyznačených častí sú však dôležité aj niektoré ďalšie. V ľavej strane obrazovky je pole s názvom „Navigátor“. Slúži na prepínanie medzi Vašimi účtami, cez toto okno sa takisto dá otvoriť aj nový účet alebo prihlásiť sa. V menu „indikátory“ a „upraviteľné indikátory“ si môžete zvoliť jeden z indikátorov, ktoré sú už prednastavené, poprípade si sem môžete preniesť vlastný indikátor, ktorý ste našli niekde na internete.
V dolnej časti obrazovky sa nachádza „Terminál“. Po kliknutí na podmenu „Obchodovanie“ sa vám ukáže vaša súčasná otvorená pozícia. V časti „História účtu“ sa vám zobrazia staršie pozície, ktoré ste už uzavreli
Zadanie objednávky v platforme Metatrader
Vysvetlime si teraz ako uskutočniť objednávku. Po kliknutí na „Nová objednávka“ (alebo stlačením klávesy F9) sa vám zobrazí nasledovné pole.
V tejto časti si nastavujete objem (počet lotov, s ktorými plánujete obchodovať), rozhodnete sa, či pôjde o okamžitý obchod alebo limitný príkaz a možnosti Predaj na trhu a Nákup na trhu predstavujú samotný vstup do pozície. Pri trhovej objednávke si nie je možné nastaviť SL a PT predtým než vykonáte samotný obchod. Tieto hranice si nastavujete až dodatočne kliknutím pravým tlačidlom myši na pozíciu, ktorú máte otvorenú. Nikdy na tento dodatočný úkon nezabudnite!
V čakajúcej objednávke si stop loss a profit target môžete nastaviť hneď. Tiež si môžete nastaviť čas a dátum expirácie, po ktorej bude vaša pozícia zo serveru vymazaná.
Po uzavretí obchodu sa vám pozícia presunie do terminálu a všetky úkony s ňou spojené sa nachádzajú práve tu. Dodatočne môžete meniť SL a PT, takisto si tu môžete nastaviť automaticky posuvný Stop Loss, čo vlastne znamená, že keď sa cena posunie u vami určený počet pipov v smere, ktorým ste chceli, tak sa vám váš SL posúva o taký istý počet pipov v tom istom smere. V prípade, že sa teóriu posúvania stop lossov dokonale naučíte a správne použijete vo vašom systéme, tak môže ísť o veľmi užitočnú vec z pohľadu celkovej profitability. Nikdy však neposúvajte SL v opačnom smere. Hranicu, ktorú keď cena prekročí a vaša pozícia bude uzavretá si určte ešte pred samotným vstupom do pozície a po vstupe ju hneď do platformy zadajte.
Tipy, ako efektívne používať platformu Metatrader
- pri backtestovaní používajte klávesu F9 – po jej stlačení sa vám graf vždy posunie o jednu sviečku doprava
- používajte možnosť „posunutie grafu“ – graf sa vám posunie viac doľava a vy získate lepšiu vizuálnu predstavu o tom, kde by graf teoreticky mohol pokračovať; vyskúšajte takisto nakresliť si, kam by ceny mohla ísť
- pri sledovaní korelácie mien si zobrazte grafy horizontálne
- prednastavenie indikátorov netreba veľmi meniť; hodnoty, ktoré sú nastavené používa väčšina obchodníkov a sú teda všeobecne známe
- pre obchodníkov, ktorí horšie zvládajú emócie spojené so stratou peňazí odporúčam vypnúť okno terminálu po vstupe do pozície a po zadaní všetkých dôležitých príkazov; psychologicky je výhodnejšie, keď človek nevidí ako sa cena pohybuje proti nemu v peňažnom vyjadrení J
- vložený indikátor ľahko vymažete kliknutím pravým tlačidlom myši na zvolený indikátor
Používanie Metatrader 4 je naozaj veľmi jednoduché a intuitívne. Okrem toho táto platforma ponúka naozaj veľké využitie aj pre obchodníkov, ktorým nerobí problém aj náročnejšie programovanie. Backtesting prakticky za pár sekúnd je teda naozaj v tomto prípade možný.
Iné platformy sa vo svojej podstate veľmi nelíšia. Čo sa týka prehľadnosti a jednoduchosti je však Metatrader jednoznačne jednotka na trhu a ešte asi dlho bude.