Začiatok podnikania býva vždy náročný. Nároky na čas a kapitál sú veľké. Avšak, aspoň malá pomoc v podobe poskytnutia kapitálu na rozbehnutie samostatného podnikania existuje. Ide o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť, ktorý poskytuje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Príspevok sa oficiálne poskytuje na čiastočnú úhradu nákladov spojených s rozbehom podnikania.
Na to aby občan mohol príspevok čerpať, musí splniť niekoľko podmienok. Tými hlavnými sú, že musí byť evidovaný na úrade práce aspoň 3 mesiace a činnosť, na ktorú dostane príspevok musí vykonávať aspoň 3 roky (inak je nutné príspevok vrátiť). Žiadosť o príspevok sa podáva na úrad, v ktorom je občan evidovaný ako nezamestnaný.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM VYBAVOVANIA ÚVERU?
NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ako vyzerá žiadosť o príspevok na podnikanie?
V žiadosti je potrebné presne vymedziť predmet plánovanej činnosti a takisto je vhodné zámer podložiť reálnymi kalkuláciami a predpokladmi. V prípade, že Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny príspevok poskytne, je potrebné každý rok vypracovať správu a stave podnikania a o použití príspevku. Okrem toho, príspevok nie je poskytnutý celý na začiatku podnikania. Po odklepnutí dostane žiadateľ 60 percent z celkovej sumy a po 12 mesiacoch môže dostať zvyšných 40 percent. Samozrejme, až po podaní správy o činnosti a použití prvej časti príspevku. Výška príspevku sa pohybuje od 2 832,40 € v Bratislavskom kraji, až po 4 531,84 € v ekonomicky slabších krajoch Slovenska.
V prípade, že ste nezamestnaní, a chcete rozbehnúť niečo vlastné, považujem túto možnosť za dobrú. Však, ak štát dáva takúto možnosť a vy spĺňate podmienky, tak prečo to nevyužiť? Hlavne pri niektorých jednoduchších typoch podnikania, môže byť tento príspevok jednoznačne tým správnym odrazovým mostíkom k dlhodobému samostatnému podnikaniu.
Ďalšie užitočné informácie, týkajúce sa príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť nájdete na stránke úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.