Stavebný úver alebo hypotéka. Pre ľudí, ktorí sa chystajú kupovať vlastné bývanie býva riešenie tejto otázky témou číslo jedna. V súčasnosti je potrebné povedať, že pre väčšinu ľudí je prvým riešením hypotéka. Pozrime sa na to, či aj klasický stavebný úver zo stavebnej sporiteľne môže konkurovať hypotekárnym produktom najväčších slovenských bánk.
Stavebný úver aj bez založenia nehnuteľnosti
Hypotéka je úver, ktorý poskytuje banka na financovanie bývania (výstavbu, kúpu, rekonštrukciu nehnuteľnosti). Základnou vlastnosťou hypotéky je založenie existujúcej nehnuteľnosti. Hypotéku bez založenia nehnuteľnosti nie je možné získať. Stavebný úver zo stavebnej sporiteľne je možné do určitej výšky získať aj bez zakladania nehnuteľnosti. Táto výška sa pohybuje v závislosti od stavebnej sporiteľne maximálne do výšky 50 000 eur. Oproti hypotéke tak ide o veľkú výhodu. Nevýhodou však je, že sa vyžaduje ručenie druhým ručiteľom.
Získanie úveru býva náročnejšie v stavebnej sporiteľni
Ak sa rozhodnete pre kúpu bývania cez hypotéku, pripravte sa na dlhý proces vybavovania. Dobrý finančný sprostredkovateľ môže celý proces uľahčiť. Po výbere jednej alebo dvoch najvýhodnejších ponúk čakáte na schválenie úveru, čo zvyčajne trvá niekoľko dní. Viac o vybavovaní hypotéky sa dočítate v tomto článku.
Stavebný úver je z hľadiska samotného vybavenia náročný podobne ako vybavenie hypotéky, avšak len na samotné splnenie podmienok pridelenia stavebného úveru je potrebné sporiť minimálne dva roky. Dva roky je minimálne obdobie, počas ktorého musí sporiteľ stavebného sporenia sporiť pravidelne každý mesiac. Ďalšou podmienkou zvyčajne je, že nasporená suma počas obdobia sporenia musí dosiahnuť aspoň 40 percent z požadovanej sumy úveru. Preto sa sporenie zvyčajne predlžuje o ďalšie roky.
Ak sporiteľ spĺňa vyššie uvedené podmienky, na získanie úveru má nárok a vie ho veľmi rýchlo vybaviť. Avšak, práve na splnenie týchto podmienok je potrebné už niekoľko rokov dopredu dobre plánovať.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM VYBAVOVANIA ÚVERU?
NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Riešením môže byť medziúver
Ak už niekto veľmi chce úver zo stavebnej sporiteľne, avšak na získanie stavebného úveru sa nekvalifikoval, môže získať tzv. medziúver. Tento typ úveru svojim charakterom najviac pripomína klasický spotrebný úver, avšak môže byť využitý len pri financovaní nehnuteľnosti. Aj parametre medziúveru pripomínajú skôr spotrebné úvery s oveľa vyššími úrokovými sadzbami, ako je tomu pri hypotékach. Medziúver sa teda využíva skôr v ojedinelých prípadoch, ktoré sú niekedy až špekulatívneho charakteru.
Hypotéka aj so štátnym príspevkom pre mladých
Veľká výhoda hypoték oproti stavebným úverom vzniká najmä pre mladých ľudí vo veku do 35 rokov. Mladí ľudia s príjmom do presne stanovenej výšky majú nárok na štátny príspevok pre mladých, ktorý im prakticky znižuje úroky platené počas prvých 5 rokov na nulu. Pri vyšších hypotékach sa jedná o ušetrenú sumu v stovkách až tisícoch eur.
Porovnanie na záver
- pri získaní staveného úveru musíte sporiť minimálne 2 roky
- stavebné úvery aj bez založenia nehnuteľnosti
- hypotéky majú historicky najnižšie úroky
- pri hypotékach možnosť refinancovania
- možnosť získania štátneho príspevku pre mladých pri hypotékach
- nízka štátna prémia pri stavebnom sporení
V súčasnosti stavebné sporenie a tým pádom aj stavebné úvery stavebných sporiteľní strácajú na príťažlivosti. Nízka štátna prémia, pomerne prísne podmienky na získanie stavebných úverov v kombinácii s historicky najnižšími úrokmi pri hypotékach, robia z tohto porovnania jasného víťaza. Samozrejme, že v špecifických prípadoch môžu byť výhodnejšie stavebné úvery, prípadne aj ako dofinancovanie hypotéky, vo väčšine prípadov však hypotéka vychádza výhodnejšie z hľadiska nákladov, procesu vybavenia a celkovej výhodnosti.