Uplynulý týždeň sa niesol v znamení naozaj výrazných a zaujímavých pohybov, ktoré priniesli veľa príležitostí na obchodovanie. Euro padá strmhlav dole, americký dolár ale hlavne akciové trhy sú opäť na svojej rastovej vlne.
Vo štvrtok bol na programe dlho očakávaný prejav prezidenta Európskej centrálnej banky Maria Draghiho, ktorý bol mimoriadne holubičí a poslal euro úplne do kolien. Kľúčovým oznámením bolo, že ECB je pripravená rozšíriť svoj program kvantitatívneho uvoľňovania. Euro logicky reagovalo na túto správu poklesom. Trh v nasledujúcich hodinách ukázal, že pravdepodobne sa jedná o veľmi výrazný impulz, keďže euro sa takpovediac ani nestihlo nadýchnuť k nejakej korekcii. Takýto prudký prepad môže pravdepodobne znamenať, že poklesu sa dočkáme aj v ďalšom období.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM SPORENIA A INVESTOVANIA?
NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Na pripravované rozšírenie QE v Európe môžeme teda reagovať predajmi eura, avšak ešte výhodnejšie by sa mohol javiť nákup európskych akciových indexov. Nemecký akciový index DAX sa podobne ako iné indexy nadýchol k rastu, ktorý by vplyvom tohto významného fundamentu mohol pokračovať.
Veľmi zaujímavým je takisto fakt, že na prichádzajúce správy reagujú veľmi prudkým rastom americké akcie. Americký index S&P 500 si za posledné dva týždne pripísal niekoľko percent a opäť je blízko svojich historických maxím. K dobrej nálade na trhoch prispela veľkým podielom v piatok aj Čína, ktorej centrálna banka PBOC v piatok znížila kľúčové úrokové sadzby. Centrálna banka sa týmto krokom snaží o zvýšenie úverovania podnikov a tým napomôcť oživeniu na čínskom akciovom trhu. Tento krok opäť otvára otázku, ako na tom čínska ekonomika vlastne je. Čínska ekonomika je jednoznačne neštandardná ekonomika a tak posudzovanie jej výkonnosti možno nie je v skutočnosti až také dôležité. Ešte dôležitejšou otázkou však z hľadiska obchodníka je, ako vníma takéto kroky samotný trh a ako na takéto fundamenty reagujú ceny naprieč celým finančným spektrom. V piatok sme videli, že aj táto správa výrazným spôsobom pomohla v raste akcií na celom svete, naopak dlhopisy boli vypredávané.
Pri pohľade do makroekonomického kalendára vidíme, že ďalší týždeň nás čaká veľa dôležitých dát. Obchodovanie by tak mohlo byť opäť veľmi zaujímavé. V stredu je na programe zverejnenie zápisnice FOMC a stále existuje aj veľmi malá pravdepodobnosť, že by mohlo dôjsť k zvýšeniu úrokových sadzieb, ktoré bolo minulý mesiac tak ostro sledované. Aj keď sa niektorí členovia fedu vyjadrili, že aj október je mesiacom, kedy by mohli byť úrokové sadzby zvýšené, je to stále veľmi málo pravdepodobné. Viac nás tak budú nasledujúci týždeň zaujímať dáta, ktoré môžu viac naznačiť o budúcom ekonomickom vývoji.