Ešte pred desiatimi rokmi bol problém nájsť dobrú možnosť investovať a zhodnocovať finančné prostriedky. Slovenský trh s investičnými produktmi bol veľmi malý a v podstate predstavoval len ponuku malého počtu životných poisťovní, ktoré ponúkali produkty kapitálového a neskôr aj investičného životného poistenia, ktoré bolo spojené so sporením. Kto chcel investovať inak, prakticky nemal ako, prípadne, ak bol veľmi odhodlaný, mohol si sám naštudovať všetky informácie a investovať prostredníctvom zahraničných brokerských spoločností.
Dnes je situácia už našťastie iná. Na trhu je viacero rôznych finančných produktov, ktoré ponúkajú zhodnotenie finančných prostriedkov od ultra-konzervatívnych stratégií s garantovanými výnosmi až po rizikové investície do akcií alebo dokonca derivátov.
Pri rozhodovaní sa o sporení alebo investovaní (význam je v skutočnosti vlastne rovnaký) je potrebné brať do úvahy dva hlavné faktory.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM SPORENIA A INVESTOVANIA?
NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Investičný horizont – predpokladaná dĺžka investovania.
Je potrebné si jasne stanoviť akú dlhú dobu sa chystám investovať. Ak je človek mladý a chce sa zabezpečiť na dôchodok, tak je jasné, že investičný horizont bude veľmi dlhý a takisto bude možné rátať aj s väčšími výkyvmi. Ak sa človek chystá sporiť kratšiu dobu je vhodné zvoliť menej rizikové nástroje, ktoré však neponúknu výrazné zhodnotenie investovaných peňazí.
Rizikový profil investora – aké veľké straty viem znášať
Slováci sú v tomto veľmi konzervatívni a neradi počujú, že s investovaním je spojené nejaké riziko. Ale s každou investíciou je spojené nejaké riziko. Otázkou je, aké veľké riziko viem znášať. Pri investovaní do rizikových nástrojov je potrebné dopredu počítať aj s dočasnými výraznými prepadmi v portfóliu. Doterajšia viac ako sto ročná história akciových trhov nás však naučila, že výrazné prepady sa stávajú pravidelne, ale zatiaľ doteraz sa vždy trh pozviechal a vždy zamieril k novým maximám. Ak nie je investor ochotný podstúpiť zvýšené riziko, prípadne má na investovanie iba krátky časový horizont, je lepšie sa poobzerať po bezpečnejších nástrojoch, ktoré by mohli ochrániť investované prostriedky aspoň pred znehodnotením infláciou.
Keď poznáme odpovede na tieto základné otázky, tak vieme pokračovať k výberu konkrétneho investičného nástroja. Konkrétne možnosti na investovanie nájdete v mojom ďalšom článku.