Investovanie do podielových fondov je rozhodnutie na veľmi dlhé obdobie. V tomto článku nájdete pár dobre mienených rád, ako si správne vybrať najvhodnejšiu alternatívu pri tejto forme investovania.____________________________________________________________________________________________________________________________________________
POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM SPORENIA A INVESTOVANIA?
NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
- Pri investovaní do podielových fondov máte na výber investovať prostredníctvom vopred pripraveného investičného portfólia (investičný program), alebo sa rozhodnete vybrať si konkrétny podielový fond. V prípade investovania cez investičný program je dobré zistiť si, ktoré podielové fondy sú v programe zastúpené a zistiť si predovšetkým výšku priebežných poplatkov. Investičné programy nie sú zlá vec, ale niekedy majú správcovské spoločnosti tendenciu nastaviť programy tak, že ich poskladajú z drahých jednotlivých častí. Tým pádom celý program vychádza nevýhodne.
- Pri výbere konkrétneho podielového fondu je nevyhnutné preštudovať si dokument „Kľúčové informácie pre investorov“. Tento dvojstranový dokument musí byť k dispozícii ku každému fondu na webovej stránke správcovskej spoločnosti. V tomto dokumente sa dozviete informácie o zameraní fondu, ale predovšetkým o výške priebežných poplatkov. Priebežné poplatky nad 2 % sú vysoké poplatky! Viac informácií o poplatkoch nájdete v tomto článku.
- Aj keď sa v žiadnom prípade nedajú predpovedať budúce výnosy, určitý prehľad o dosiahnutých výnosoch fondu je dobré si urobiť. Je to vhodné najmä v prípade porovnávania viacerých fondov, ktoré investujú do rovnakého druhu aktív. Ak jeden fond dosahuje lepšie výsledky, ako druhý, je možné, že aj v budúcnosti to bude tak isto.
- Pri dlhodobejšom časovom horizonte investovania je väčšinou výhodnejšie, ak vstupný poplatok budete platiť priebežne a nie hneď na začiatku.
- V súčasnej situácií neinvestujte do štátnych dlhopisov. Ceny už emitovaných dlhopisov pôjdu vplyvom postupného zvyšovania úrokových sadzieb dole. Dlhopisy, ako bezpečná forma investície začnú byť zaujímavé, až keď budú úrokové sadzby späť na normálnych hodnotách, čo môže potrvať ešte niekoľko rokov.
- Nevyberajte peniaze po veľkých prepadoch. Ak sa rozhodnete investovať do akcií (čo v dlhodobom horizonte je najlepšia voľba), tak určite prídu počas doby investovania veľké prepady. Psychicky sa na to pripravte.
- Pred koncom doby investovania presuňte peniaze do bezpečnejších aktív. Niektoré investičné programy to za vás urobia automaticky, inokedy je potrebné požiadať priamo o zmenu investičného nástroja.
- Ak vám tieto informácie nepovie váš finančný sprostredkovateľ, vymeňte ho.