Pre správny výber investovania prostredníctvom podielových fondov je potrebné poznať všetky možnosti a z nich si správne vybrať podľa požadovaného výnosu a tolerancie rizika. Existuje viacero typov podielových fondov, ktoré ďalej rozoberiem podľa výnosnosti a rizikovosti.
Vysoko rizikové
Akciové a komoditné podielové fondy
Akciové a komoditné podielové fondy patria medzi najrizikovejšie investície, ktoré však ponúkajú aj nadštandardný výnos. Keď sa ekonomike darí, tak akcie stúpajú závratnou rýchlosťou a pokojne môžu investorovi zarobiť aj niekoľko desiatok percent ročne. Keď je však ekonomika v kríze, akcie sú prvé, ktoré si tento stav odnesú a vtedy je potrebné sa pripraviť aj na rovnako vysoké straty. Pravidelné investovanie však rozkladá riziko v čase a preto investovanie do tohto typu aktív nie je až také nebezpečné, ako by sa mohlo zdať. Viac o rozložení rizika v čase si môžete prečítať v článku o podielových fondoch.
Pri investovaní do akcií je možné vybrať si buď investovanie do akcií všeobecne (celosvetové, americké, európske, rozvíjajúce sa trhy), alebo do akcií z konkrétneho sektora (technológie, financie, stavebníctvo a pod.). Špekulovať nad tým, ktorému sektoru sa bude v priebehu ďalších rokov dariť je naozaj zložité a preto je lepšie vybrať si fond, ktorý investuje do akcií všeobecne.
Komoditné fondy zaznamenali v poslednom období obrovské prepady. Je to vplyvom stále viac a viac klesajúcich cien komodít na svetových trhoch. Otázkou teraz je, či už neprišiel správny čas na odrazenie od dna a návrat späť k pôvodným cenám. Každopádne, inflácia je stále veľmi nízka, takže hlavný motor rastu cien komodít zatiaľ neprichádza.
Komoditné fondy predstavujú pekný príklad toho, ako pri rizikových typoch investícií dochádza k občasným masívnym poklesom. Preto je dlhší časový horizont taký dôležitý. Aj keď ceny komoditných fondov zaznamenali masívne straty, dá sa predpokladať, že tieto straty budú v priebehu ďalších rokov vymazané a cena bude v budúcnosti úplne niekde inde.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM SPORENIA A INVESTOVANIA?
NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Stredne rizikové
Zmiešané, realitné a high-yield dlhopisové podielové fondy
Zmiešané fondy sú kombináciou akciových a dlhopisových fondov. Štandardne nie sú veľmi výhodné z hľadiska poplatkov a preto je lepšie radšej skombinovať jeden akciový a jeden dlhopisový podielový fond.
Realitné fondy investujú predovšetkým do akcií spoločností, ktoré sa zaoberajú podnikaním s nehnuteľnosťami. Z tohto dôvodu by sa dali zaradiť aj ako vysoko rizikové, avšak samotné nehnuteľnosti nie sú až tak náchylné na zmeny cien, ako akcie.
Veľmi zaujímavou investíciou môžu byť tzv. high-yield dlhopisy. Ide o dlhopisy, ktorým ratingové agentúry priradili neinvestičný stupeň, prípadne nepodliehajú ratingu vôbec. Takéto dlhopisy samozrejme prinášajú zvýšené riziko, ktoré je však limitované len tým, či emitent dlhopisov skrachuje alebo nie. Aj v prípade krachu však investor nepríde o celú investovanú sumu. Tieto dlhopisy ponúkajú výnosnosť zhruba na úrovni 8 percent ročne, čo už znie zaujímavo. Fondy, ktoré investujú do týchto nástrojov majú samozrejme v portfóliu veľké množstvo rôznych takýchto dlhopisov, čo ešte viac znižuje riziko.
Nízko rizikové
Dlhopisové a peňažné podielové fondy
Väčšina dlhopisových fondov investuje do bezpečných štátnych dlhopisov a dlhopisov veľkých korporácií. Jedná sa o bezpečné investičné nástroje, pri ktorých je však aj veľmi nízka výnosnosť. Obzvlášť je nutné podotknúť, že dlhopisy sú na historicky veľmi nízkych cenách, pričom z ďalších dôvodov (vplyv zvyšovania úrokových sadzieb na ceny dlhopisov), budú ceny už emitovaných ešte ďalej klesať.
O peňažných fondoch sa nemá zmysel ani baviť. To sú fondy, ktoré prakticky investujú do termínovaných vkladov prípadne do krátkodobých vládnych cenných papierov. V oboch prípadoch sú tam z dôvodu poplatkov správcovským spoločnostiam prakticky nulové výnosy.