Na trhu sprostredkovania finančných produktov nie je dobrá situácia. Zo strany klientov panuje veľká nedôvera, a otvorene musím povedať, že aj oprávnená. Kvalitných sprostredkovateľov, ktorí vedia odborne pomôcť a naozaj ušetriť peniaze je veľmi málo. Oplatí sa teda vôbec rozmýšľať nad tým, využiť služieb finančného sprostredkovateľa na sprostredkovanie úveru? Odpoveď je áno, ale treba byť obozretný.
Proces vybavenia úveru
Proces vybavenia úveru nie je úplne jednoduchá záležitosť. Náročnosť sa zvyšuje v závislosti od typu úveru. Každý, kto si tým sám prešiel, mi určite dá za pravdu. Pri akomkoľvek úvere by si mal racionálny klient najskôr zistiť, aké podmienky ponúkajú všetky banky na trhu. To znamená navštíviť všetky banky a aspoň raz sa stretnúť s úverovým pracovníkom. A to ani nehovorím o tom, že nie vždy sa totiž nájde ochotný pracovník na pobočke banky, ktorý zrozumiteľne podá všetky informácie, aby sa klient vedel zodpovedne rozhodnúť. Po rozhodnutí pre konkrétnu banku sa podáva žiadosť o úver. To znamená zistiť si požadované doklady a doručiť ich na pobočku. Následne sa čaká na schválenie alebo zamietnutie žiadosti. V tom lepšom prípade nasleduje podpis úverových zmlúv a ďalších dokumentov v závislosti od typu úveru.
Všetky tieto činnosti sa týkajú len samotnej banky, ale samozrejme je potrebné počítať aj s inými nevyhnutnými procesmi, ktoré je potrebné absolvovať (znalecké posudky, potvrdenie o príjme, návšteva katastra, vypracovanie kúpno-predajných zmlúv, zabezpečenie poistenia a mnoho ďalších úkonov, ktoré takisto závisia od úveru, ktorý klient požaduje).
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM VYBAVOVANIA ÚVERU?
NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ako vie teda finančný sprostredkovateľ pomôcť v tejto oblasti? Mal by komplexne zabezpečiť všetky činnosti, týkajúce sa finančnej inštitúcie až do podpisu úverových zmlúv. To znamená, že až do podpisu úverových zmlúv nemusí klient pobočku banky vôbec navštíviť. S tým súvisí aj vysvetlenie procesu úveru a príprava klienta na všetky požadované úkony. Čo sa týka ostatných činností, tie by mal vedieť zabezpečiť výhodnejšie, aby sa klient nemusel zaťažovať s hľadaním najvýhodnejšieho riešenia (znalecké posudky, poistenie, príprava zmlúv a podobne). V zložitom procese úveru jednoznačne vychádza spolupráca s finančným sprostredkovateľom výhodnejšie, ako by sa klient mal starať o všetko sám.
Výber najvýhodnejšej ponuky na trhu
Z môjho pohľadu je práve toto kľúčový moment a dôvod, prečo spolupracovať s finančným sprostredkovateľom. Na Slovensku pôsobí 13 bánk so sídlom na území Slovenskej republiky a niekoľko ďalších pobočiek zahraničných bánk. A každá z nich ponúka iné podmienky. Niekto by mohol tvrdiť, že stačí poznať výšku úrokovej sadzby, ktorú banka v konkrétnom úverovom prípade ponúka, ale nie je tomu celkom tak. Áno, výška úroku je dôležitý faktor, ale s úverom súvisia ďalšie náklady, ktoré cenu úveru zvyšujú. A tie sa samozrejme líšia. S výhodnosťou úveru súvisí takisto aj doba fixácie, podmienky, ktoré musí klient splniť, aby mu bola poskytnutá zvýhodnená úroková sadzba, rýchlosť spracovania úveru, možnosť mimoriadnych splátok, hodnota zabezpečenia, akú je banka ochotná akceptovať, možnosť poistenia úveru, aktuálne produktové akcie a mnoho ďalších faktorov. Zodpovedný finančný sprostredkovateľ vie práve správne zanalyzovať kombináciu týchto rôznych faktorov a tak správne určiť najvýhodnejší úver pre klienta.
Čo ešte dokáže finančný sprostredkovateľ
Dobrý finančný sprostredkovateľ má veľa spokojných klientov. Ale takisto má dobré vzťahy s ľuďmi priamo vo finančných inštitúciách. A vďaka takýmto vzťahom vie v niektorých prípadoch vybaviť výhodnejšie podmienky pre klienta, ako by tomu bolo, ak by klient žiadal o úver sám. Netvrdím, že sa tak deje v každom prípade, ale niekedy to priechodné je.
Finančný sprostredkovateľ teda v prípade spolupráce pri vybavení úveru šetrí klientovi čas aj peniaze. Dá sa spoľahnúť na akéhokoľvek sprostredkovateľa? Určite nie. V prvom rade je potrebné si vybrať spoľahlivého človeka, ktorý nič nezanedbá a starostlivo všetko vysvetlí. Finančný sprostredkovateľ by takisto nemal byť motivovaný sprostredkovať produkty len konkrétnych bánk. Provízie by mal mať nastavené rovnaké pre všetky subjekty na trhu, aby mohol klientovi zodpovedne odporučiť najvýhodnejší úver.
Otázka na záver. Môže spolupráca so sprostredkovateľom klienta nejako ohroziť? Osobne zastávam názor, že v prípade úverov je také riziko malé. Nezodpovedný sprostredkovateľ môže teoreticky proces vybavenia úveru predĺžiť, prípadne odporučiť menej výhodný produkt, ale takéto riziká ostávajú aj v prípade, ak si klient vybavuje úver sám.
V prípade, že máte záujem o bezplatné poradenstvo pri výbere a vybavovaní úveru, neváhajte ma kontaktovať na simo@financneinfo.sk alebo využite kontaktný formulár.