Daň z nehnuteľností 2015

daň z nehnuteľnosti

Koniec januára je dôležitým dátumom pre toho kto vlastní nejakú nehnuteľnosť. Do 31. januára 2015 je totiž potrebné podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností. Správu dane z nehnuteľností vykonáva obec, na ktorej území sa nehnuteľnosť nachádza.

Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom. To znamená, že ak ste ak ste minulý rok kúpili nehnuteľnosť, nejakú ste skolaudovali alebo zdedili, musíte najneskôr do konca januára podať priznanie k dani z nehnuteľností. Dôležité je si uvedomiť, že daňové priznanie sa podáva, len ak nastali nejaké zmeny. To znamená, že ak ste v minulom roku podávali už daňové priznanie k dani z nehnuteľností a v priebehu roka sa nič nezmenilo, tak v tomto roku už daňové priznanie podávať nemusíte. Áno, daň budete musieť zaplatiť na základe platobného výmeru, ktorý do mája pošle správca dane.

Na vyrubenie dane z nehnuteľností je rozhodujúci stav k l. januáru zdaňovacieho obdobia. V prípade nadobudnutia nehnuteľnosti vydražením v priebehu roka daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa vydražiteľ stal vlastníkom nehnuteľnosti alebo prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni schválenia príklepu súdom. Pri zániku vlastníckych práv vydražením daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom zanikli vlastnícke práva k vydraženej nehnuteľnosti. Pri nadobudnutí nehnuteľnosti dedením v priebehu roka daňová povinnosť dedičovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľnosti na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve alebo rozhodnutia o dedičstve.

Daňové priznanie k dani z nehnuteľností

Takže riadne daňové priznanie podáva daňovník, ktorému daňová povinnosť vznikla prvýkrát. Čiastkové daňové priznanie podáva daňovník, u ktorého nastali zmeny v priebehu zdaňovacieho obdobia a ktoré majú vplyv na vyrubenie dane. V prípade, že sa pri vypĺňaní pomýlite je možné podať do lehoty opravné daňové priznanie. A nakoniec, ak chybu v daňovom priznaní zistíte až po uplynutí lehoty je možné podať dodatočné daňové priznanie. V tomto prípade však už je potrebné rátať aj so sankciami zo strany správcu dane.

Podať daňové priznanie sú povinné fyzické aj právnické osoby. Priznanie sa takisto musí podať aj v prípade, že nehnuteľnosť ste už predali a teda nie ste zapísaní v katastri nehnuteľností. V takomto prípade sa podáva čiastkové daňové priznanie z dôvodu zániku daňovej povinnosti. Povinnosť podať daňové priznanie vzniká aj v prípade zmeny, ktoré sa stali v minulom roku a majú vplyv na vyrubenie dane.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

POTREBUJETE PORADIŤ OHĽADOM VYBAVOVANIA ÚVERU?

NAPÍŠTE MI NA: simo@financneinfo.sk

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Daň z nehnuteľností zahŕňa

  • daň z pozemkov,
  • daň zo stavieb,
  • daň z bytov a z nebytových priestorov v bytovom dome.

 

Daň z pozemkov

Predmetom dane z pozemkov sú tieto pozemky na území Slovenskej republiky:

  • orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, trvalé trávnaté porasty,
  • záhrady,
  • zastavané plochy a nádvoria, ostatné plochy,
  • lesné pozemky, na ktorých sú hospodárske lesy, rybníky s chovom rýb a ostatné hospodársky využívané vodné plochy,
  • stavebné pozemky.

Predmetom dane z pozemkov nie je pozemok na ktorom stojí stavba alebo bytový dom. Takéto pozemky vstupujú do dane v rámci dani zo stavieb alebo dani z bytov a nebytových priestorov.

Pre uvedenie výmery, druhu a lokalizácie pozemku je smerodajný údaj z katastra nehnuteľností. V prípade pozemku evidovaného v katastri nehnuteľností ako zastavaná plocha a nádvorie, podlieha dani z pozemkov tá časť pozemku, ktorá nie je zastavaná stavbou. Celkovú výmeru stavebného pozemku tvoria parcely, ktorých parcelné čísla sú uvedené v právoplatnom stavebnom povolení.

 

 

Daň zo stavieb

Predmetom dane zo stavieb sú tieto stavby na území Slovenskej republiky:

  • stavby na bývanie
  • stavby na pôdohospodársku produkciu, skleníky, stavby pre vodné hospodárstvo, stavby využívané na skladovanie vlastnej pôdohospodárskej produkcie vrátane stavieb na vlastnú administratívu,
  • chaty a stavby na individuálnu rekreáciu,
  • samostatne stojace garáže,
  • stavby hromadných garáží,
  • stavby hromadných garáží umiestnené pod zemou,
  • priemyselné stavby, stavby slúžiace energetike, stavby slúžiace stavebníctvu, stavby využívané na skladovanie vlastnej produkcie vrátane stavieb na vlastnú administratívu,
  • stavby na ostatné podnikanie a na zárobkovú činnosť, skladovanie a administratívu súvisiacu s ostatným podnikaním a so zárobkovou činnosťou.

Predmetom dane zo stavieb sú stavby, ktoré majú jedno alebo viac nadzemných podlaží alebo podzemných podlaží, spojené so zemou pevným základom alebo ukotvené pilótami. Na daňovú povinnosť nemá vplyv skutočnosť, že stavba sa prestala užívať.

 

 

Daň z bytov a nebytových priestorov

Predmetom dane z bytov v bytovom dome, v ktorom aspoň jeden byt alebo nebytový priestor nadobudli do vlastníctva fyzické osoby alebo právnické osoby, sú byty a nebytové priestory. Byt alebo časť bytu v bytovom dome, ktorý sa k 1. januáru zdaňovacieho obdobia využíva na iný účel ako bývanie, sa na účely tohto zákona považuje za nebytový priestor.

 

Ak sú pozemky, stavby a byty alebo nebytové priestory v spoluvlastníctve viacerých daňovníkov, daňovníkom týchto daní je každý spoluvlastník podľa výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Ak sa všetci spoluvlastníci dohodnú, daňovníkov zastupuje jeden z nich a ostatní spoluvlastníci za daň ručia do výšky svojho podielu na dani. Ak je pozemok, stavba a byt alebo nebytový priestor v bytovom dome v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, daňovníkmi sú obaja manželia, ktorí ručia za daň spoločne a nerozdielne.

 

Potrebnú dokumenty, ktoré sa týkajú daňového priznania k dani z nehnuteľností a takisto aj poučenie k vyplneniu nájdete na stránke ministerstva financií:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8698

Zdroj: www.financnasprava.sk

CFD ako pákové investičné nástroje a opcie zahŕňajú vysokú mieru rizika pre Váš kapitál, pretože ceny sa môžu pohybovať rýchlo proti Vám. Straty môžu dosiahnuť celkovú výšku prostriedkov na obchodnom účte. Tieto produkty nemusia byť vhodné pre všetkých investorov, preto sa uistite, že rozumiete riziku a vyhľadajte nezávislú radu.