Zarobené peniaze sa dajú minúť na milión spôsobov. Očakávanú návratnosť však zaručí iba správna investícia. Uvažujete nad tým, že by ste časť zo svojich úspor investovali? Ak chcete byť úspešní, týmto začiatočníckym chybám by ste sa určite mali vyhnúť.
Nedostatočná diverzifikácia
Často sa vyskytujúcou chybou, ktorá sa objavuje predovšetkým u začínajúcich investorov, je stávka na jednu kartu, respektíve na jeden jediný akciový titul. Inak povedané – ide o neznalosť či nerešpektovanie základného investorského princípu, ktorý spočíva v rozložení investovaných prostriedkov do viacerých smerov. Týmto spôsobom je možné docieliť zníženie rizika strát. Dostatočná diverzifikácia a bezpečnosť akcií sa dá dosiahnuť najmä prerozdelením investície medzi rôzne tituly z rôznych oborov či kútov sveta. V praxi to môže vyzerať napríklad tak, že tretinu investujete do rybárskeho priemyslu v Škandinávii, tretinu do automobiliek v Ázii a ďalšiu tretinu do naftových polí v USA. Pre nováčikov vo sfére investícií môže byť skvelým odrazovým mostíkom aj investícia do podielových fondov.
Kúpa a predaj v nesprávnu chvíľu
Žiadny strom nerastie až do neba a podobné heslo platí aj pre akýkoľvek investičný titul. V tomto smere neexistujú žiadne záruky ani v prípade komodít či akcií, ktoré v minulosti ponúkali veľmi zaujímavé zhodnotenie. Prosto a jasne, rastový trend akejkoľvek investície má svoj začiatok aj koniec a výnosy minulé nie sú zárukou výnosov budúcich. Ideálne je, ak sa investorovi podarí zachytiť vzostupnú tendenciu a titul nakúpi práve v období, kedy jeho cena začína stúpať a titul je v začiatkoch rastového trendu. Naopak, skvelý čas na predaj nastáva po dlhom období rastu a na začiatku prepadu. A práve ten cit či schopnosť nakúpiť a predať titul v ideálnom čase robí z obyčajných investorov skvelých investorov.
Znížené vnímanie rizika
Vstup do sveta investícií môže byť pre nováčika pomerne vzrušujúcim zážitkom. Bohužiaľ, táto skúsenosť neraz vedie k efektu tunelového videnia, pri ktorom sa investor nekriticky zameria na investičný cieľ natoľko, že prestane racionálne vnímať hrozbu možných rizík. Tento stav (ne)vnímania reality môže vyústiť až do veľmi nepríjemných následkov (rýchla strata investície). Preto je dobré riešiť aktívne investovanie v spolupráci s expertom, ktorý začínajúceho investora oboznámi o aktuálnych i potenciálnych rizikách, ktoré sú spojené s danou investíciou. Najmä začínajúci investori s minimom skúseností majú tendenciu konať emocionálne, čo vo svete investícií nie je práve najlepšia cesta k úspechu.